Palant dzisiaj

Poznaj współczesnego Palanta

Palant to polska tradycja, która w ostatnich latach wraca na sportową arenę. Jeszcze nieco jako sport amatorski, ale mamy nadzieję, że już za jakiś czas w pełni swojej świetności. Na ten moment w Polsce w Palanta gra się w różnych częściach naszego kraju. Kluczowe kluby reprezentujące najwyższy poziom gry to kluby z Trójmiasta, Warszawy, Słubic, Jaśkowa, Rzeszowa i Krakowa. W Palanta gra się również w innych miejscowościach takich jak Cyprzanów, Morąg, Kcynia, Żary, Knurów oraz oczywiście Grabów – miasto, w którym obchodzone jest coroczne święto Palanta!

 

Program realizowany w ramach projektu #palantpowraca zakłada rozwój dyscypliny poprzez docieranie do szkół w całej Polsce oraz rozgrywanie cyklicznych turniejów “Zagraj w Palanta na Orliku”. Raz w roku w Stolicy rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Palanta. Do stałych najważniejszych rozgrywek można zaliczyć również coroczny Puchar Polski na trawie (każdorazowo w mieście zdobywców tytuły Mistrza Polski), Puchar Halowy rozgrywany w Warszawie oraz Puchar Plażowy, który odbywa się w Gdańsku. W Palanta gra się również w turniejach organizowanych przez miasta zrzeszające kluby. W bieżącym roku odbył się Puchar Burmistrza Słubic, Puchar Krakowa, Puchar Warszawy oraz Puchar Mazur.

 

nauka gry w palanta

Imprezy charytatywne i integracja

Palantowe turnieje połączone są często z różnego rodzaju imprezami charytatywnymi, których na koncie polskich palancistów jest już sporo i które są doskonałą okazją do niesienia pomocy innym oraz propagowania gry w palanta. Do tych rozgrywek zaliczyć możemy między innymi Mecz Charytatywny na rzecz Ukrainy wspólnie z Fundacją Gremi Personal, mecz dla zwycięzców licytacji WOŚP, mecze połączone z różnego rodzaju zbiórkami, m.in. dla schroniska. Palant w doskonały sposób integruje środowiska lokalne i dociera do coraz większego grona odbiorców w całej Polsce.

Poszczególne kluby prowadzą swoje strony w mediach społecznościowych, a wszystkie większe turnieje transmitowane są online. Do jednego z ważniejszych wydarzeń możemy również zaliczyć próbę ustanowienia rekordu Guinnessa podjętą przez Trójmiejski Klub w czerwcu 2021 roku. Rozegrano wówczas najdłuższy w historii mecz gry w Palanta, który trwał nieprzerwanie przez 24h. Obecnie oczekujemy na potwierdzenie wpisu do Księgi Rekordów Guinnesa. W ramach rozwoju dyscypliny chętnie gościmy również w różnego rodzaju programach ukazujących naszą dyscyplinę w ujęciu nie tylko sportowym, ale również społecznym.